Za perlami Transylvánie a ve stopách knížete Draculy

Termín | 30. června – 6. července 2015
Cena | 8 490 Kč

Arad1. den: V brzkých ranních hodinách vyjedeme z Brna a přes Slovensko a Maďarsko se vydáme do Rumunska. Ubytujeme se ve městě Arad, které bylo založeno již v 11. století a bylo sedmihradskou pevností. K dominantám města patří pravoslavná katedrála Narození sv. Jana Křtitele a katolická katedrála sv. Antonína z Padovy. U jednoho z památníků se dozvíme o tom, kdo bylo třináct mučedníků z Aradu a proč se městu říká „maďarská Golgota“. Zbude-li nám čas, vydáme se na procházku parky na březích řeky Mureš a podíváme se i k dalším pamětihodnostem tohoto města, v němž se mísí gotická, barokní, neoklasicistní i secesní architektura, nocleh.

2. den: Po snídani nás čeká cesta za objevováním pokladů Sedmihradska (Transylvánie), kde se nacházejí zajímavá saská města, selské pevnosti a typické rumunské a maďarské vesnice. Naší první zastávkou bude město SibiuSibiu (česky Sibiň) které bylo v roce 2007 vyhlášeno evropským hlavním městem kultury. Při procházce centrem budeme obdivovat mohutné opevnění s původními věžemi a tři půvabná náměstí v historickém centru – Piaţa Mare, Piaţă Mică, Piaţa Huet. Zastavíme se u budovy Staré radnice a barokního Brukenthalova paláce, navštívíme evangelický farní kostel z 16. století, v jehož kryptě je uloženo tělo Drákulova syna, valašského knížete Mihney Zlého, který byl před tímto kostelem ubodán. Projdeme se po prvním železném mostě Rumunska, kde se také dozvíme, proč se mu říká Lhářův most. Prohlédneme si i pravoslavnou katedrálu, která je zmenšeninou istanbulského chrámu Boží moudrosti (Hagia Sofia). Ze Sibiu přejedeme do karpatského horského letoviska Predeal, kde se ubytujeme pro zbytek pobytu. Večeře, nocleh.

Peles3. den: Po snídani navštívíme zámek Peles, který dal postavit rumunský král Karel I. Ve 160 pokojích a sálech najdeme vzácný nábytek, obrazy a zbraně, řezby ze dřeva a ze slonoviny, orientální koberce a gobelíny. Zámek je jedním z nejlépe zachovaných v Evropě a současně jedním z nejvýznamnějších rumunských muzeí s mimořádně cennými sbírkami. Nahlédneme také k zámečku PelisorMalý Peles, který se nachází jen pár kroků opodál. Poté pojedeme na návštěvu hradu Bran, kde prý nocoval sám valašský kníže Vlad III. Drăculea zvaný Ţepeş (Napichovač), který se stal populární zejména díky knize Hrabě Dracula od Brama Stokera. Přes horské lyžařské středisko Poiana Brašov přijedeme do největšího města Sedmihradska Brašova, které je také nazýváno „rumunský Salcburk“. Při příjezdu z vyhlídky uvidíme panorama města. Prohlédneme si historické jádro, kterému vévodí budovy Staré radniceČerný kostel. Pár kroků od náměstí se nachází brána Poarta Şchei i nejužší ulička v Rumunsku Strada Sforii. Návrat na ubytování, večeře.

Bucegi4. den: Po snídani se vydáme do luxusního horského letoviska Sinaia, které je bývalým letním sídlem rumunské královské rodiny a je nazývánoPerlou Karpat. Městečko bylo pojmenováno podle Sinaiského kláštera, kolem kterého vzniklo. Po prohlídce kláštera se vydáme do města Buşteni a pak lanovkou k výletu do pohoří Bucegi. Od horní stanice lanovky u chaty Cabana Babele (2 200 m) to budeme mít jen kousíček k pozoruhodnému skalnímu útvaru známému jako Babelská sfinga, od níž se naskytne nádherný výhled do okolí. Od Babelské sfingy budou moci zájemci podniknout kratší túry nebo se jen kochat výhledy. V odpoledních hodinách sjedeme lanovkou a vrátíme se na ubytování.

Poznávací zájezd do Rumunska5. den: Po snídani podnikneme celodenní výlet do rumunského hlavního města Bukurešť, které získalo v minulosti přídomek „Paříž východu“. Během okružní jízdy se seznámíme s nejdůležitějšími pamětihodnostmi. Pojedeme bulvárem Kiseleva a třídou Calea Victoriei, uvidíme Vítězný oblouk, Královský palác, náměstí Revoluce, překrásné Atheneum, sídlo metropolity rumunské pravoslavné církve i druhou největší administrativní budovu na světě – Palác Parlamentu (dříve Palác lidu) vybudovaný za diktatury Nicolae Ceauşeska. Projdeme se také zachovalými uličkami ve staré obchodní čtvrti, kde budeme mít i čas vychutnat starobylou atmosféru tohoto velkoměsta ve svém volném čase. Cestou zpět se ještě zastavíme ve Skanzenu rumunské vesnice. Návrat na ubytování v Predealu, večeře.

Poznávací zájezd do Rumunska6. den: Po snídani se vydáme na návštěvu perly Sedmihradska – města Sighisoara (Šegešvár), které je jedním z největších a dodnes obydlených středověkých hradů. Celé město bylo obehnáno hradbami, z nichž se zachovalo devět obranných věží. Dominantou města je věž s velkým orlojem a pohybujícími se figurami, která se tyčí při hlavním vjezdu do pevnosti. Nalezneme zde také údajný rodný dům knížete Vlada III. Napichovače, který od minulého století straší svět v masce hraběte Draculy. Odpoledne odjezd do ČR.

7. den: Návrat do ČR v ranních hodinách.

Cena zahrnuje | dopravu luxusním autobusem, 5x ubytování ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím hotelů ***, 5x snídani, průvodcovské služby, pojištění CK pro případ úpadku.

Cena nezahrnuje | komplexní pojištění léčebných výloh v zahraničí, které lze sjednat v naší CK, případné vstupné.

Fakultativně | 5 večeří za 1 780 Kč, jednolůžkový pokoj za 2 690 Kč.

Přihlaste se na tento zájezd! Nemůžete přijít do naší kanceláře? Nevadí!
Seznamte se s našimi všeobecnými podmínkami a vyplňte a odešlete on-line přihlášku!